Wanneer ik aan hersenloos hordes hersenloze wezens afknallen denk, denk ik meteen aan Left 4 Dead. Een game waar ik, en ongetwijfeld vele andere gamers, mooie herinneringen aan overgehouden heb. John Carpenter’s Toxic Commando heeft heel veel weg van deze klassieker. Het is nog maar de vraag of ontwikkelaar Saber Interactive datzelfde gevoel kan vormen of geven. Het antwoord op die vraag ontdekken jullie voor een stuk in onderstaande preview.
Toxic Commando to the Rescue
De wereld is nog maar eens naar de knoppen. Dit na een mislukt wetenschappelijk experiment, waardoor er een bovennatuurlijk fenomeen zich heeft gevormd. Als gevolg een overrompeling van moeder Aarde, niet door lieverdjes, neen integendeel, de mensheid wordt getrakteerd op gemuteerde monsters die het op alles en iedereen gemunt hebben. Gelukkig staat het elite team Toxic Commando klaar om ze terug te sturen naar waar ze ook vandaan kwamen.
De hoop van onze aardbol rust op de schouders van 4 personen. Cato, Walter, Astrid en Ruby weten nog niet wat hun te wachten staat tot ze aan de plek des onheils komen, een gigantische ontginningssite. De plek is bezaaid met monsters en daar is één schuldige voor, The Sludge.
Bij het mislukte experiment is deze substantie vrijgekomen, die alles wat het aanraakt veranderd in een lotgenoot van honderden anderen die er rondlopen. Denk aan The Elephant’s Foot maar dan maal honderd. Gelukkig is er Leon, een overlevende professor die de hel kan tegenhouden maar daarbij wel onze hulp nodig heeft. Het verhaal zit goed, nu de rest nog.

John Carpenter mee aan het roer
De naam van de bekende horrorregisseur in de titel staat er niet voor niks. Deze game ademt John Carpenter en heeft een flinke dosis jaren 80’vibes. Het rauwe, de over-the-top actie en het niet te serieus nemen zetten de toon van deze co-op shooter.
De geestelijke vader van onder andere The Thing en Halloween is als creative director rechtstreeks betrokken bij John Carpenter’s Toxic Commando. Ken je die Leonardo Di Caprio meme waarbij hij vanuit de zetel wijst naar tv? Wel dat gevoel had ik bij de eerste noot van de soundtrack. De hoge akkoorden die opkomende bij naderende vijanden gecombineerd met de pulserende soundtrack is pur sang Carpenter. John Carpenter’s Toxic Commando klinkt niet enkel geweldig, het ziet er ook nog eens goed uit.
Ondanks dat het een preview is wil ik toch iets dieper ingaan op de gameplay. Guns voelen stuk voor stuk uniek aan, en er is een constante sfeer van dreiging dankzij de omgevingen. Een mistig moeras of een verlaten kerk in de verte wekken dat ‘steeds op je hoede zijn’ gevoel op. Niet enkel kleine zombies of gewone monsters komen schuimbekkend op je afgestormd, ook sterkere vijanden die meer kogels vreten zijn aanwezig in deze co-op shooter.
Van area naar area
Met jouw team verplaats je je van area naar area waar er gelukkig van alles aanwezig is om jou het leven gemakkelijker maken. Turrets, ammo boxen, speciale wapens en meer liggen verspreid over het gebied. Om de stress nog een beetje op te bouwen is er een kleine minigame ingebouwd om bijvoorbeeld dingen te herstellen. Dit allemaal terwijl de gemuteerde schepsels in je nek zitten te hijgen, teamwork is dus uitermate cruciaal! Deze kleine toevoegingen brengen een leuke twist aan gewoon hersenloos in het rond knallen. Als ik toch één minpunt mag aanhalen zijn het de laadtijden en schermen, die voor deze tijdstandaarden veel te lang duren. Time is money én zombies afknallen.

Teamwork makes the dream work
Teamwork is één van de fundamenten van deze co-op shooter. Met maximaal 4 personen kan er vrolijk rondgedarteld worden tussen de schepsels en de chaos. Het labo van Leon dient als hub waar je missies kan starten, gear kan upgraden of om even te bekomen van alles. Er is ook een firing range aanwezig om de verschillende wapens te testen of je aim een niveau hoger te krikken.
Voor je een missie selecteert vanuit het labo kan er gekozen worden met welk personage je start, maar nog belangrijker is de keuze van een class. Er zijn er vier verschillende: The Strike, The Medic, The Operator en The Defender. Vergelijkbaar met de klassieke Tank, Healer en DPS rollen. De game is lineair maar bied voldoende mogelijkheid om van het pad af te wijken bij bepaalde missies en op zoek te gaan naar Sludgrite. The Sludge is dan toch voor iets nuttig want met deze lava-achtige kristallen kon ik wapens en meer upgraden.
Trailer
VERWACHTINGEN
John Carpenter’s Toxic Commando wordt een fantastische co-op ervaring. De sfeer zat goed, de gameplay is fun en de soundtrack is zo’n grote meerwaarde. Al deze elementen samen staan garant voor uren fun. Ik kijk nostalgisch terug naar de Left 4 Dead tijden, maar John Carpenter’s heeft toch een stukje nostalgie terug kunnen geven. Nu is het aftellen naar 12 maart 2026!
John Carpenter’s Toxic Commando
Beschikbaar vanaf 12/03/2026
Beschikbaar op PlayStation 5 / Xbox Series X|S / PC
Gespeeld op PC
Website: Officiële website






