In 2021 verscheen Tormented Souls, wat voor mij één van de grootste verrassingen van dat jaar was. De game was een ode aan de wat mij betreft beste horrorgame ooit gemaakt namelijk de originele Resident Evil. Met een beperkt budget en met weinig mensen ontwikkelde de Chileense studio Dual Effect een game die bij veel fans van het genre met open armen ontvangen werd. Het was zeker niet perfect maar verdiende wel mijn eeuwige respect. In een jaar waarin de ene release na de andere plaatsvindt, stond Tormented Souls 2 in mijn top drie van meest geanticipeerde games van 2025. Toch hield ik mijn hart een beetje vast omdat ik wist dat het haast onmogelijk ging zijn om het eerste deel te overtreffen. Of die angst terecht was, lezen jullie in mijn review.
Waarom Wel?
Old school horror
In Tormented Souls 2 kruip je opnieuw in de huid van Caroline Walker, die na de gebeurtenissen uit de eerste game hoopt op een normaal leven met haar zus Anna. Gekweld door visoenen van geweld en dood, trekt Caroline samen met Anna naar het stadje Villa Hess in de hoop om van deze kwellingen verlost te geraken. In een mysterieuze kliniek komt Caroline al heel snel in een nieuwe nachtmerrie terecht en dient ze haar zus opnieuw te redden.
Niet enkel het verhaal maar ook de gameplay bouwt verder op het eerste deel. Verwacht dus opnieuw een game zoals de originele Resident Evil. Dit wil zeggen een fixed camera angle, een beperkte inventory en save-momenten, (pittige) puzzels, clunky controls, veel backtracking en beperkte ammo. Wie dus hoopt op een moderne horrorgame, is er aan voor de moeite. Dit old school horrorgehalte is net wat Tormented Souls 1 & 2 zo aantrekkelijk maakt.
Hoewel de Tormented Souls-games heel wat inspiratie gehaald hebben bij klassieke horrorgames zoals Resident Evil en Alone in the Dark, vertonen ze hun eigen identiteit. Vijanden zijn geen klassieke zombies, een handgeweer wordt ingeruild voor een nail gun, puzzels zijn origineel (maar wel té pittig), het verhaal kent veel wentelingen en er zijn verschillende eindes. Gamers die toch liever een casual ervaring meemaken, kunnen ervoor kiezen om de game in story modus te spelen. Persoonlijk vind ik wel dat dit de hele charme van deze game weghaalt.

Waarom Niet?
Een getormenteerde moeilijkheidsgraad
Van de eerste Tormented Souls-game onthield ik vooral de enorme moeilijkheidsgraad van de puzzels. Voor mij was dat het enige minpunt van deze game. Vanaf het moment dat ik meer dan een kwartier moet zoeken naar de oplossing en uiteindelijk gebruik moet maken van een guide op het internet, voel ik mij gefrustreerd en lijkt het alsof ik gefaald heb. Nadat ik de oplossing dan opgezocht had, dacht ik heel vaak bij mezelf ‘dit is enorm vergezocht’. Ik had gehoopt dat de ontwikkelaar voor de tweede game de puzzels iets minder pittig zou maken. Het is immers nog steeds een horrorgame en geen puzzelgame. Helaas is niets minder waar. De puzzels zijn nog steeds zeer vergezocht en doen de haren uit het hoofd trekken. Ik weet dat hier een publiek voor is, maar het is echt niets voor mij. Het tempo wordt volledig uit de game gehaald en uiteindelijk moet ik na lange tijd toch beroep gaan doen op het internet.
Combat is slecht gebalanceerd
Daarnaast is de game op vlak van combat enorm slecht gebalanceerd. Al vanaf het eerste uur voelen vijanden veel te sterk aan en bovendien kom je nauwelijks ammo en healing items tegen. In tegenstelling tot de eerste game, die wel heel fair aanvoelde, slaat de ontwikkelaar de bal wat mij betreft hier volledig mis. Op vele locaties van het spel zijn er drie vijanden tegelijkertijd aanwezig. Dat kwam je in de eerste game nooit tegen. Het is gewoonweg onmogelijk om deze te bekampen met als gevolg dat je vaak sterft en terug naar jouw laatste opgeslagen punt moet gaan, wat soms toch meer dan tien minuten tijd in beslag neemt. Dit soort games is door de clunky besturing en de fixed camera angle niet gemaakt om meerdere vijanden in smalle ruimtes met veel te weinig ammo te bekampen.

Frustrerende technische mankementen
Naast een getormenteerde moeilijkheidsgraad kampt de game (de pc-versie alvast) met heel wat technische mankementen die mijn frustraties bij momenten hebben doen oplopen. Uit mijn eigen ervaring wil ik er graag drie met jullie delen.
De eerste en minst frustrerende is dat de game de DualSense Controller van PlayStation niet herkent. Echter kan dit opgelost worden door een simpele aanpassing in Steam te doen. De ontwikkelaar heeft zelf toegegeven dat dit vervelend is en het momenteel werkt aan een patch om dit te verhelpen. Eens je weet wat je moet doen om dit probleem te verhelpen, is het allemaal zo erg niet. Maar in het begin heeft het mij wel wat tijd gekost om uit te zoeken hoe ik dit moest oplossen.
Ten tweede zitten er redelijk wat bugs in de game. En vaak zijn dit bugs die ervoor zorgen dat de game helemaal opnieuw opgestart moet worden. In Tormented Souls 2 kan je jouw voortgang maar een beperkt aantal keren opslaan (toch wanneer je in normal mode speelt). Het is dus normaal dat je jouw game pas gaat opslaan na enige tijd spelen. Wanneer je dan na pakweg een halfuur de game dankzij een bug moet herstarten, zal je snappen dat dit enorm veel frustraties opwekt. Je moet dan helemaal opnieuw herbeginnen vanaf het punt waar je de game voor het laatst opgeslagen hebt.

Game breaking bugs
Tot slot heeft de ontwikkelaar een vrij grote flater begaan die er zelfs voor gezorgd heeft dat ik de game (voorlopig) aan de kant geschoven heb. Toen ik voor het eerst aan de game begon, was dit versie 1.2 van het spel. Na anderhalf uur voortgang, sloeg ik het spel op. Toen ik twee dagen later verder wou spelen, diende ik eerst een update naar versie 1.3 te doen. Diezelfde avond speelde ik nog een drietal uur verder. Toen ik het spel afsloot, voerde Steam opnieuw een update uit. Tot mijn grote verbazing stelde ik vast dat de ontwikkelaar met deze update de game had teruggedraaid naar versie 1.2.
Dit had tot gevolg dat ik al mijn progressie van die avond (dus zo’n drietal uur) volledig kwijt was. De ontwikkelaar heeft zich hiervoor meermaals geëxcuseerd maar voor mij is dit eerlijk gezegd onvergefelijk. In een tijd waarin mijn backlog alleen maar groter wordt, spendeer ik mijn tijd liever aan games die geen game breaking bugs bevatten. Op een later moment, wanneer alle problemen van de baan zijn, pik ik de game ongetwijfeld opnieuw op. Maar dat neemt echter niet weg dat Tormented Souls 2 mij met een bijzonder wrange nasmaak achter laat.
Trailer
Gespeeld op PC
Mijn vrees is helaas werkelijkheid geworden. Daar waar de eerste game voor mij één van de meest aangename verrassingen van 2021 was, is Tormented Souls 2 misschien wel de grootste teleurstelling van 2025. Hoewel de game voortbouwt op de stevige basis van het eerste deel, doen een slechte gameplay-balans en technische mankementen het spel de das om. De pc-versie was duidelijk nog niet klaar om gelanceerd te worden. De kans is groot dat ik Tormented Souls 2 op een later tijdstip een tweede kans geef. Hopelijk hoef ik tegen dan geen schrik meer te hebben om mijn voortgang te verliezen.
Pluspunten
- Old school survival horror
- Unieke sfeer
Minpunten
- Technische mankementen
- Puzzels bijzonder vergezocht
- Frustrerende moeilijkheidsgraad





