Op uitnodiging van Vertigo 6 mocht ik afreizen naar Rotterdam. Dit voor de Twitch mediadag om daar te praten met, en te luisteren naar streamers uit Nederland. Eind mei wordt TwitchCon georganiseerd in de Maasstad, waar honderden streamers van over heel de wereld naartoe trekken.
Het was een ideaal moment om twee maand voor TwitchCon een deep dive te doen in het grootste streamingplatform. Een brede kijk op wat Twitch is en hoe het niet enkel over games streamen gaat.
Ik was twee uur te vroeg en parkeerde me in het hart van Rotterdam vlakbij het event. Ik maakte van mijn vroege arrivé gebruik om eens door de stad te wandelen. Rotterdam heeft me altijd kunnen bekoren door het dorpsgevoel in deze grootstad. Akkoord, er staan flatgebouwen en hoge kantoorgebouwen maar je mag een zijstraat inslagen van de winkelstraat en het gezellige pittoreske komt meteen bovendrijven. Het gevoel van een stad maar één met charme en een relaxte vibe. Het was markt dus posteerde ik mezelf op een terrasje om deze Twitch mediadag wat voor te bereiden en te kijken naar voorbijgangers onder een stralende Hollandse zon.

De Twitch mediadag
Ik was hier niet om de toerist uit te hangen maar om in naam van Pragalicious aanwezig te zijn op de Twitch mediadag. In een gezellige kantoorruimte werd ik verwelkomd door de mensen van Vertigo 6 en aanwezige streamers. Na een praatje met Raoul en Sandra van Vertigo 6 was het tijd om de Twitch mediadag op gang te trappen. Misschien eerst even schetsen wat Twitch juist is en hoe het geëvolueerd is naar het gigantische platform anno 2025.
Twitch is ontstaan in 2011 en ontsproot uit haar eerdere naam Justin.tv waarbij het quasi meteen daarna gigantisch populair werd. Vooral de games categorie had het meeste kijkers en doorheen de jaren groeide en evolueerde het tot het platform dat het nu is. Vorig jaar werd Twitch verkocht aan Amazon voor een astronomisch bedrag van 970 miljoen dollar. Met die overname en haar 31 miljoen dagelijkse bezoekers is het groeiplafond nog zeker niet bereikt. We kennen Twitch vooral van mensen die games streamen maar na het event had ik een veel breder beeld over het platform.

Met uitzicht op de Erasmusbrug
In een panelshow setting met als host GeorgeFaralley (George) kwamen 5 verschillende streamers aan het woord. StreamWithLien, LinkTijger, Don Kaaklijn, Fems en Sejecem deelden hun ervaringen als streamer. Hoe is het om een community op te bouwen, met die community om te gaan en hoe zij Twitch verder zien evolueren in de toekomst. Daarnaast keken ze alle 6 (inclusief host) ook reikhalzend uit naar TwitchCon. Met uitzicht op de Erasmusbrug kon er geen betere setting gekozen worden in Rotterdam. Er werd vernoemd dat streamers een soort van product zijn en dit klinkt negatief maar is het niet. Zij creëerden een merk rondom zichzelf als persoon. Dinsdag kwam ik te weten wat de gevaren hiervan zijn, maar ook welke positieve dingen hieruit kunnen komen. Evenals hoe ze zichzelf ontplooiden doorheen de jaren. Als beginnend streamer op de zolderkamer bij de ouders, uitgroeien tot een ondernemer die samenwerkingen aangaat met verschillende bedrijven. Denk hierbij aan onder andere marketing en PR-bureaus. En misschien wel het belangrijkste: een vaste hardcore fanbase die altijd op de afspraak is wanneer er gestreamd wordt aka jouw community.

Discord
Er zijn heel wat positieve dingen aan een community maar helaas ook negatieve. Het merendeel van de streamers heeft ook een eigen Discord server waarin er tijdens of na de streams kan gebabbeld worden onder elkaar. Er werd ons verteld dat er al mooie vriendschappen zijn ontstaan of zelfs relaties. Er worden meetups georganiseerd waarin je mede community members kan ontmoeten en de streamer zelf. In vele gevallen blijkt dit een gezellige boel te zijn maar sommige mensen gingen hier ook jammer genoeg te ver in. Van bedreigingen tot zelfs stalking. Voor ongepaste zaken in de Twitch chat heeft het platform gelukkig een enorm goede safety policy en kunnen streamers dag en nacht terecht voor zulke zaken. Er wordt dan ook meteen ingegrepen door Twitch zelf of door de Moderators van de streamer in kwestie.

Pre en post Covid
Zoals op vele vlakken is er een pre en post Covid periode. Meestal in de trend van alles is duurder geworden of er zijn veel zaken veranderd. Zo ook bij Twitch maar dan in positieve zin. Het platform groeide exponentieel tijdens Corona. Mensen zaten thuis, er was bijna niets open om iets te doen dus ze gingen andere manieren opzoeken om entertainment op te zoeken. De wereld lag op zijn gat maar gelukkig was er nog het internet en Twitch. Er is duidelijk een pre en post corona tijdperk, en ook hier in Vlaanderen zagen we de groei van Twitch fors toenemen. Hoe een pandemie dan toch iets moois heeft teweeggebracht naast al het negatieve. Hier en daar zagen we beginnende en bestaande streamers die enorm groeiden. Hetzelfde geldt voor Nederland waar er een paar van de gasten tijdens Covid begonnen zijn met streamen en dit nu als beroep doen.
Veel jongeren hadden de weg al gevonden naar Twitch en dat aantal, is dus zoals gezegd, serieus gestegen tijdens de Covid periode. Toch zijn er nog veel personen dat Twitch niet eens kennen en dat het veel groter is dan enkel games streamen. Naast games, wat nog altijd de core is van Twitch, vind je er ook artiesten op terug of dj’s. Mensen die hun hikes live uitzenden en daarbij de full camping experience delen of vloggen vanuit Japan in een grootstad zoals Tokio.

31 miljoen dagelijkse bezoekers op Twitch
Twitch is veel breder dan gaming en reikt ver daarbuiten. Twitch doet met haar 31 miljoen dagelijkse bezoekers andere bedrijven groeien en omgekeerd. Mensen die streamen op Twitch breiden ook vaak uit naar andere platformen om meer mensen te bereiken. Ze delen hun content op TikTok, Instagram, YouTube en vele andere platformen. Zo vinden mensen de weg naar Twitch via die platformen en omgekeerd. Het is een lange ketting van bedrijven die baat hebben bij elkaar en zo ook streamers. Hieruit ontstaan dan weer samenwerkingen met bedrijven producten maken of marketingbureaus om een contract aan te gaan. Een prachtige aaneenschakeling van mensen die elkaar helpen.

Bedankt!
Ik heb na mijn dagje Rotterdam een veel bredere blik gekregen van Twitch. Twitch is veel meer dan gewoon games streamen. Er komen prachtige samenwerkingen uit voort over verschillende landsgrenzen heen en er ontstaan binnen community’s vriendschappen voor het leven. Enorm bedankt aan Vertigo 6 voor de uitnodiging en in het bijzonder aan Raoul en Sandra.
Ontdek meer van Pragalicious
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.



